FAQ
Czym są separatory tłuszczu ?
Separatory tłuszczu to urządzenia przepływowe działające na zasadzie flotacji i sedymentacji. Montowane są na instalacji sanitarnej i przeznaczone są do podczyszczania ścieków zanieczyszczonych tłuszczami i olejami organicznymi. Separatory tłuszczu wymagane są w miejscach, w których powstają ścieki zawierające duże ilości tłuszczu i olei. Dotyczy to przede wszystkim zakładów gastronomicznych, ale także innych podmiotów, takich jak: masarnie, zakłady przetwórstwa mięsnego, zakłady tłoczące olej, ubojnie, zakłady przetwórstwa ryb i mleczarnie. Stosowanie separatorów pozwala uniknąć problemów eksploatacyjnych i negatywnych zjawisk związanych z obecnością tłuszczu w ściekach.
Jak często czyścić separatory tłuszczowe?
Czyszczenie związane jest bezpośrednio z ilością odseparowanego tłuszczu. Częstotliwość reguluje Polska Norma PN-EN 1825-2 definiuje, że opróżnianie i czyszczenie powinno się odbywać przynajmniej raz w miesiącu, a najlepiej co 14 dni. Również norma DIN 4040-100 określa, że osadniki i separatory muszą być opróżnianie przynajmniej raz w miesiącu.
Czym są separatory ropopochodne ?
Separatory ropopochodne to urządzenia, które instalowane są w systemach kanalizacji deszczowej. Ich głównym zadaniem jest oddzielanie substancji ropopochodnych, benzyn i paliw od wód deszczowych, roztopowych oraz ścieków technologicznych. W procesie separacji substancji ropopochodnych wykorzystuje się różnice gęstości węglowodorów i wody. Separator ropopochodny zatrzymują również część zawiesiny łatwo opadającej, która gromadzi się w komorze osadowej lub w dodatkowym urządzeniu (osadniku) poprzedzającym separator. Wytyczne dotyczące separacji zawiesin i substancji ropopochodnych zawarte zostały w rozporządzeniu z dnia 12 lipca 2019 r w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego(…)
Jak często czyścić separatory ropopochodne ?
Czyszczenie separatorów i osadników powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia i odnotowane powinno zostać w książce eksploatacji. Rozporządzenie z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego(…) określa, że czyszczenie i przegląd urządzeń oczyszczających przeprowadza się co najmniej dwa razy do roku. Zalecamy jednak czyszczenie urządzeń każdorazowo kiedy zachodzi obawa, że stężenie zawiesiny ogólnej i odseparowanych węglowodorów ropopochodnych przekracza ilości wskazane w rozporządzeniu.
Czy zlecając czyszczenie i przegląd separatora muszę posiadać wpis do rejestru BDO ?
Zlecając czyszczenie separatora firmie posiadającej stosowne zezwolenia wpis do rejestru BDO nie jest potrzebny. Firma serwisowa prowadząc prace związane z czyszczeniem zbiorników i urządzeń przejmuje obowiązki wytwórcy odpadów i odpowiada za dalsze zagospodarowanie i ewidencjonowanie odpadów.
Czy serwis separatorów i osadników może wykonać firma asenizacyjna ?
Czyszczenie i odbiór odpadów z urządzeń podczyszczających ścieki może wykonywać jedynie zakład posiadający stosowne zezwolenia w zakresie gospodarki odpadami. Nowelizacja Ustawy o odpadach wprowadziła odpowiedzialność za przekazanie odpadów nieuprawionemu odbiorcy.
Czym są przeglądy eksploatacyjne a czym przeglądu budowlane urządzeń podczyszczających ?
Użytkownik urządzenia podczyszczającego ścieki zobowiązany jest oprócz regularnego opróżniania separatorów do wykonywania przeglądów eksploatacyjnych i przeglądów budowlanych urządzenia.
Przegląd eksploatacyjny wykonywany jest 2 razy do roku na podstawie w rozporządzenia z dnia 12 lipca 2019 r. i ma za zadanie określenie stopnia zanieczyszczenia urządzenia poprzez zmierzenie ilości odseparowanej zawiesiny olejowej oraz zmierzenie ilości zanieczyszczeń w części osadczej urządzenia. Przegląd budowlany wykonywany jest na podstawie ustawy Prawo Budowlane z 7 lipca 1994 r. która definiuje, że instalacje i obiekty służące ochronie środowiska powinny być w czasie ich użytkowania podawane kontroli technicznej. Przeglądy budowlane wykonywane są przez osoby z uprawieniami budowlanymi.